Zapalenie płuc jest jedną z najczęściej występujących chorób we współczesnym świecie. Przed wynalezieniem penicyliny niemożliwe było wyleczenia zapalenia płuc, dlatego mnóstwo ludzi umierało na tę niebezpieczną chorobę. Również dziś, nieleczone może spowodować poważne uszczerbki na zdrowiu, a nawet śmierć. Należy wiedzieć, jak objawia się zapalenie płuc, żeby móc się skutecznie przed nim chronić i zgłosić na czas do lekarza.
Rodzaje zapalenia płuc
Zapalenie płuc możemy podzielić ze względu na obszar jego występowania na:
- płatowe zapalenie płuc – zapalenie zlokalizowane jest tylko na jednym płacie;
- odoskrzelowe zapalenie płuc – zapalenie rozprzestrzenia się na płuca przez oskrzela;
- obustronne zapalenie płuc – oba płuca są zapalnie zmienione.
Chorobę dzielimy również ze względu na rodzaj zakażenia:
- wirusowe zapalenie płuc – będące często wynikiem powikłań po grypie, o lekkim przebiegu; nie wymaga hospitalizacji;
- bakteryjne zapalenie płuc – ciężkie zapalenie płuc, które kończyło się śmiercią przed wynalezieniem antybiotyków, wymaga hospitalizacji; powodowane najczęściej przez bakterie Streptococcus pneumoniae, czyli pneumokoki;
- przechodzone zapalenie płuc – występuje głównie u dzieci i młodzieży, o lekkim przebiegu;
- zachłystowe zapalenie płuc – polega na dostaniu się treści pokarmowych wraz z bakteriami pochodzącymi z żołądka do płuc, najczęściej podczas wymiotów; płuca zostają uszkodzone przez kwasy żołądkowe i dochodzi do zapalenia; najczęściej występuje u alkoholików i nieprzytomnych osób.
Wirusowe zapalenie płuc ma objawy podobne do grypy. Gorączka i dreszcze występują naprzemiennie, co więcej, chory odczuwa ból mięśni, ogólne osłabienie i senność, do tego dochodzi nieobecny podczas grypy ból w klatce piersiowej oraz mokry kaszel.
Jak rozpoznać zapalenie płuc i odróżnić je od grypy? Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na ucisk w klatce piersiowej i uciążliwy kaszel z dużą ilością wydzieliny. Wirusowe zapalenie płuc zalicza się do powikłań po grypie, dlatego jeśli dostrzegasz te dolegliwości po dwóch tygodniach od zachorowania na grypę, powinieneś ponownie udać się do lekarza, gdyż może to być wirusowe zapalenie płuc wymagające dodatkowych leków.
Bakteryjne zapalenie płuc jest dużo cięższą i bardziej niebezpieczną chorobą, która wymaga zażywania antybiotyków. Do jej objawów należą: utrzymująca się przez kilka dni wysoka gorączka, uciążliwy kaszel z dużą ilością wydzieliny do odkrztuszenia (czasem z krwią), płytki oddech, trudności w oddychaniu lub bardzo szybkie oddychanie, silny i przenikliwy ból w klatce piersiowej, odczuwalny szczególnie przy głębokim nabraniu powietrza, bóle brzucha oraz ciężkie osłabienie, objawiające się trudnościami ze wstaniem z łóżka i samodzielnym poruszaniem się.
Zachłystowe zapalenie płuc, nazywane też aspiracyjnym zapaleniem płuc, wywoływane jest przez bakterie z żołądka przedostające się do płuc wskutek wymiotów. Jeśli dojdzie do zapalenia, objawi się to na kilka sposobów. Przede wszystkim chory traci apetyt i masę ciała, pojawia się gorączka, uciążliwy kaszel z dużą ilością wydzieliny, przyspieszony oddech oraz ogólne osłabienie organizmu. W przypadku niemowląt często trudno jest wykryć zachłystowe zapalenie płuc, gdyż objawy nie są jednoznaczne. Dziecko płacze i traci apetyt. Starsze dzieci mogą skarżyć się na ból w klatce piersiowej podczas oddychania lub ból brzucha.
Objawów zapalenia płuc nie wolno ignorować. Należy udać się do lekarza podczas przedłużającej się grypy oraz przy ogólnym osłabieniu, kaszlu i bólu w klatce piersiowej. Chorobę tę można wyleczyć dzięki współczesnej medycynie, im szybciej jednak zostanie ona zdiagnozowana, tym krótsze będzie leczenie i mniejsze ryzyko powikłań.
Najgorsze jest wirusowe zapalenie płuc. Nie da się praktycznie przed nim obronić. I nie ma wielkiego związku czy mieszkamy z kimś zarażonym, czy na przykład tylko spotkamy się z nim w szkole czy pracy. Takie zapalenie płuc będzie potem trzeba leczyć przez kilka tygodni i wcale nie jest powiedziane, że na tym się skończy.
Wirusowe zapalenie płuc jest chorobą, która rozprzestrzenia się przede wszystkim w szkołach i przedszkolach. Im więcej dzieci, tym większe zagrożenie, że ktoś zachoruje na zapalenie płuc wywołane wirusem.