Leczenie trądziku nie jest łatwe, a często jest bardzo długie i powiązane z inwazyjnymi terapiami. Jednak nawet będąc pod kontrolą dermatologa warto stosować domowe metody, które zapewnią, że cera będzie wyglądać lepiej. Sporo osób po wielu wizytach u lekarza dermatologa nie widzi pożądanych efektów, więc szuka innych metod, które im pomogą w rozwiązaniu problemów z cerą. Jedną z powszechnych form trądziku jest trądzik różowaty jak go rozpoznać i leczyć w domu?

Czym jest trądzik różowaty?

Nie każda krostka na twarzy to od razu trądzik, ale nie da się ukryć, że form trądziku jest wiele i nie dotyka on tylko osób w okresie dojrzewania, ale też osoby dorosłe. Trądzik różowaty, czyli rosacea może mieć kilka form, ale warto też wiedzieć, że znacznie częściej dotyka kobiety niż mężczyzn. Może on mieć postać rumeniowo-teleangiektatyczną, czyli z symetrycznym rumieniem na środku twarzy, albo postać podobną do trądziku młodzieńczego występującą w okolicach nosa i ust w formie grudek krostnych. Niestety może też przyjąć formę guzkową, gdzie dochodzi do zgrubień na skórze, które mają silnie różowo-czerwoną barwę.

Trądzik różowaty może być powiązany z nieprawidłową reakcją immunologiczną ciała, z nieprawidłowym funkcjonowaniem naczyń krwionośnych, a nawet z reakcją ciała na promieniowanie UV. Zaobserwowano też, że osoby cierpiące na rosacea mają wyższy poziom drobnoustrojów jak Helicobater Pylori czy Demodex foliculorum, który występuje wewnątrz gruczołów łojowych. Dlatego najczęściej prowadzi się antybiotykoterapię w celu wybicia bakterii i pasożytów, które odpowiadają za zmiany chorobowe.

Więcej o trądziku na stronie http://rosacea.net.pl/

Jak pielęgnować cerę trądzikową w domu?

Domowe sposoby na trądzik rożowaty są znane wielu osobom. Jednak, aby były skuteczne potrzebne jest dobranie metod pielęgnacji tak, aby nie przeszkadzała w działaniu leków przepisanych przez dermatologa albo gdy ich nie przyjmujemy działała za nie. Najważniejsze jest, aby pielęgnować cerę środkami delikatnymi, które nie podrażniają i nie nasilają objawów. Jednak chodzi tu i o produkty zewnętrzne i wewnętrzne, bowiem dieta odgrywa tu dużą rolę.

Nasilać trądzik, w tym rosacea mogą alkohol czy ostre przyprawy oraz tak zwane fast foody. Wskazane jest prowadzenie dziennika żywieniowego, który wskaże po jakich produktach objawy się nasilają, a które nie wpływają na stan cery. Dzięki temu będzie można wykluczyć z diety produktu pogarszające stan zdrowia. Warto też pić duże ilości wody, która oczyszcza organizm oraz nawadnia go od środka, przez co całe ciało, w tym także cera wygląda lepiej i zdrowiej. Nie warto też narażać się na ekspozycję słoneczną czy stres, aby nie zaostrzyć objawów. Warto też zadbać o odporność organizmu, aby sam mógł walczyć z bakteriami i pasożytami, które go atakują.

Domowe leczenie trądziku – sposoby

Niestety domowe sposoby na trądzik różowaty nie będą skuteczne u wszystkich osób. Celem stosowania produktów do użytku domowego głównie ma być kontrola objawów, a nie samo wyleczenie przyczyny. Warto więc stosować substancje kojące objawy. Może to być między innymi napar z rumianku. Rumianek można pić jako herbatę ziołową albo zrobić wywar z kwiatów lub kupnej herbaty. Po ostudzeniu naparu można nasączyć ręcznik do twarzy w nim i przyłożyć na 15 minut. Najlepiej jest zrobić dużą porcję wywaru, aby móc zabieg powtórzyć 3-4 razy w ciągu doby, ale istotna jest zmiana ręcznika za każdym razem! Rumianek ma właściwości łagodzące, dlatego może zredukować znacznie natężenie wykwitów trądzikowych.

Kolejnym świetnym naturalnym składnikiem jest aloes. Przede wszystkim działa on regenerująco, łagodząco oraz antybakteryjnie. Można więc stosować go zewnętrznie na każdą formę trądziku i sprawi on, że aktywne krosty się szybciej zagoją, a zaczerwienienie zniknie. Można też aloes mieszać np. ze sproszkowana lukrecją, która sama w sobie także redukuje czerwień wykwitów, ale i koi.

Artykuł przy współpracy z portalemkosmetologiczny.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *