Ciąża to okres bardzo trudny dla każdej kobiety. Z jednej strony to moment oczekiwania na swojego potomka, z drugiej to czas, w której w organizmie kobiety zachodzi szereg zmian, które sprawiają, że kobiety w tym stanie skarżą się na szereg nieprzyjemnych dolegliwości. Jedną z nich są powracające, uporczywe bóle głowy, zwane migrenami.

Migrena w ciąży

Chociaż nie jest to zjawisko nagminne, szacuje się, że około 15 procent kobiet w ciąży skarży się na powtarzające się silne bóle głowy, uniemożliwiające normalną egzystencję. Warto zdać sobie sprawę, że migrena, dotykająca kobietę spodziewającą się dziecka, jest zazwyczaj o wiele bardziej trudna do zwalczenia, niż w innych przypadkach. Dlaczego? A to z powodu tego, że ciężarna kobieta zazwyczaj ma do wyboru znikomą ilość środków przeciwko tej dolegliwości, po którą może sięgnąć.

Migreny, na które cierpią kobiety w ciąży, zazwyczaj są spowodowane hormonami. Warto zaznaczyć, że kobiety w tym stanie zazwyczaj produkują nawet sto razy więcej estrogenu, niż wcześniej. Dodatkowo, poziom estrogenu ulega ogromnym zmianom – raz jest go bardzo dużo, kolejnym razem za mało. Powoduje to, że w organizmie kobiety dochodzi do zatrzymania wody w tkankach, a w końcowej fazie nawet do powstania obrzęków, które (niestety!) dotykają także tkanki mózgowej. Receptory nerwowe zawarte we wspomnianej wcześniej tkance reagują na to uciskiem, a więc bólem odczuwanym przez kobietę ciężarną.

Trzeba jednak podkreślić, że na migrenę w ciąży narażone są kobiety, u których w rodzinie stwierdzono występowanie tego rodzaju bólu głowy lub same wcześniej skarżyły się na tego typu dolegliwości. Jednak co wydaje się najważniejsze, migreny w czasie ciąży nie wpływają w żaden sposób na płód, ani na jego późniejsze życie.

Sposoby na migrenę w ciąży

Pozostaje jednak pytanie: w jaki sposób można starać się niwelować migrenowe bóle głowy w ciąży, bez obaw o zdrowie przyszłego potomka? Kobieta w ciąży może zażywać paracetamol, musi mieć ona jednak świadomość, że przenika on do łożyska, chociaż nie jest to niebezpieczne dla zdrowia dziecka. Istnieje jednak szereg metod, które można stosować dodatkowo, a w żaden sposób nie wpływają one negatywnie na płód.

Już na samym początku występowania objawów migreny, kobieta powinna starać się zrelaksować w ciemnym, spokojnym miejscu. Warto także skorzystać z dobrodziejstw snu oraz delikatnego masażu skroni. Pomocne mogą być także masaże okolic głowy lodem lub przykładanie schłodzonych okładów. Warto jednak robić to ostrożnie, aby nie doprowadzić do przeziębienia lub zapalenia skroni.

Więcej na stronie o migrenie: http://abcmigreny.net.pl/

Jak zapobiegać migrenom w ciąży

Chociaż migrena zazwyczaj atakuje z zaskoczenia, istnieje trochę sposobów, aby chociaż w niewielkim stopniu postarać się zlikwidować jej częstotliwość. Przede wszystkim, kobiety w ciąży powinny zadbać o spokój. Nawet najmniejszy stres, połączony z burzą hormonów, powoduje napięcia, które odpowiedzialne są za pojawienie się migreny. Dodatkowo, warto zadbać o odpowiedni poziom magnezu w organizmie. Brak magnezu może spowodować bóle napięciowe, które odpowiadają za uporczywe bóle głowy.

Warto także zadbać o tak podstawowe sprawy, jak spanie przynajmniej 8-10 godzin dziennie, częste wietrzenie pomieszczeń, w których przebywa ciężarna, a także o stonowaną aktywność fizyczną. Lekarze podkreślają fakt, że kobiety, które spacerują chociaż pół godziny dziennie, znacznie rzadziej skarżą się na migrenę niż te, które nie podejmują żadnej aktywności ruchowej.

Czytaj też: Strona o cesarskim cięciu http://cesarskieciecie.net.pl/

Ten artykuł ma 2 komentarze

  1. Migrena w ciąży to jest nie lada kłopot, bo można wpaść w panikę, że coś naprawdę złego dzieje się ze zdrowiem. Zwłaszcza, że najczęściej to po prostu jest zwykły ból głowy, niegroźna migrena. Ale w ciąży się każda z nas nakręca na nie wiadomo na co…

    Odpowiedz
  2. Sama ciąża może być przyczyną migreny. Przecież zmiany hormonalne w ciąży to praktycznie normalność, a właśnie one wpływają na występowanie chronicznych bólów głowy. Zwłaszcza, że kobiety coraz częściej mają niezłą huśtawkę hormonalną w ciąży i ból głowy to tylko jedno, co może się nam przytrafić.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *