Każdy chciałby mieć zdrowe i olśniewające włosy. Niestety, czasami zdarza się, że zaczynają one wypadać. Jedną z częstych przyczyn utraty owłosienia może być łysienie plackowate. Jest to bardzo nieprzyjemna choroba zapalna. Polega ona na tym, że mieszki włosowe zostają uszkodzone, co w konsekwencji prowadzi do wypadania włosów. Wówczas na pierwotnie w pełni owłosionej skórze powstają nieestetycznie wyglądające puste miejsca w kształcie placków. Warto wspomnieć, że łysienie plackowate wiąże się nie tylko z wypadaniem włosów na głowie, ale także w innych miejscach, na przykład na brodzie.

Skąd wiadomo, czy padliśmy ofiarą tej choroby?

Przede wszystkim należy regularnie obserwować wszelkie niepokojące zmiany dotyczące naszego stanu czy wyglądu. Jeżeli, szczególnie w młodym wieku lub nawet w dzieciństwie, na wcześniej owłosionych miejscach ciała dostrzeżemy pojawianie się łysych obszarów o plackowatym kształcie, istnieje duże prawdopodobieństwo, że chorujemy na łysienie plackowate. Czasami może się nawet zdarzyć, że stracimy wszystkie włosy, a u niektórych chorych uszkodzeniu ulega przy tym płytka paznokci. Po dostrzeżeniu objawów świadczących o chorobie powinniśmy jak najszybciej skorzystać z pomocy specjalisty zajmującego się włosami oraz skórą głowy, czyli trychologa. W przeciwnym wypadku nawet jeżeli po jakimś czasie nasz stan się poprawi, nie mamy pewności, czy wkrótce nie nastąpi nawrót choroby.

Zobacz: Trycholog Gdańsk – drtrycholog.pl

Dlaczego chorujemy na łysienie plackowate?

Mimo że choroba ta nie należy do rzadkich, niełatwo jest odpowiedzieć na powyższe pytanie. Jej przyczyny nie są bowiem nadal dokładnie poznane. Przede wszystkim jednak stwierdzono, że łysienie plackowate najprawdopodobniej ma podłoże autoimmunologiczne. Oznacza to, że uszkodzenia mieszków włosowych powoduje nasz własny układ odpornościowy. Często łysinie plackowate dotyka członków najbliższej rodziny chorego, dlatego uważa się, że może być ono także dziedziczone. To schorzenie częściej niż innych dotyka poza tym osoby chorujące między innymi na atopowe zapalenie skóry, zespół Downa czy zapalenie jelita grubego lub tarczycy. Czasami za łysienie plackowate może odpowiadać ponadto silny stres, czynniki hormonalne czy niedobory niezbędnych składników mineralnych takich jak na przykład cynk.

Czy i jak możemy pozbyć się choroby?

Nie można powiedzie, że leczenie łysienia plackowatego jest łatwe, szybkie i stuprocentowo skuteczne. Często bywa bowiem wręcz odwrotnie. Nie znaczy to jednak, że ta choroba zapalna jest niewyleczalna i nie warto z nią walczyć. Trychologowie oferują obecnie całą listę różnych możliwości pozbycia się łysienia plackowatego, takich jak na przykład: stosowanie silnych alergenów kontaktowych, użycie na skórę specjalnych płynów pobudzających porost włosów czy choćby naświetlanie promieniami UVA i UVB lub ochłodzenie tkanek podtlenkiem azotu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *