łysienie plackowate

Wypadanie włosów to częsty i uciążliwy problem dotykający zarówno mężczyzn jak i kobiety w różnym wieku. Przyczyny tego zjawiska mogą być różnorakie począwszy od złej diety prowadzącej do niedoborów witamin i minerałów przez stres, osłabienie organizmu, nieodpowiednią pielęgnację aż do zmian hormonalnych, stanów zapalnych i chorób skóry głowy. Kwestia wypadania włosów dotyka praktycznie każdego z nas, jednak gdy włosy zaczną nadmiernie wypadać w ilości większej niż około 100 włosów dziennie, nie należy tego bagatelizować. Trzeba zacząć działać! Nie jesteśmy bezradni, istnieje szereg sposobów, które skutecznie ułatwią nam walkę z łysieniem i pozwolą cieszyć się bujną, gęsta fryzurą.

Przede wszystkim należy połączyć pielęgnację zewnętrzną włosów i skóry głowy z odżywianiem wewnętrznym, które odgrywa kluczową rolę. Tak na prawdę prawidłowa dieta bogata w składniki odżywcze stymulujące wzrost i odpowiednią kondycję włosa jest najistotniejsza. Powinna ona zawierać aminokwasy siarkowe, cynk, miedź oraz kwasy tłuszczowe omega-3. Spożywane produkty powinny być bogate w witaminy A,C,E oraz witaminę B3.

Źródłem witaminy A są żółtka jaj, mleko oraz przetwory mleczne, ryby, wątróbka oraz wszystkie owoce i warzywa koloru czerwonego, pomarańczowego i zielonego np. papryka, pomarańcza i brokuły. Witaminę C znajdziemy we wszystkich cytrusach, jej dużą ilość zapewni również spożywanie czarnej porzeczki, szpinaku, truskawek, kiwi i pomidorów. Witamina E z kolei występuje w orzechach ziemnych, włoskich oraz migdałach oraz w takich produktach jak sałata, kapusta, oleje roślinne tłoczone na zimno oraz w zwykłym maśle. Witamina B3 wpływa na dobrą kondycję skóry głowy i znajdziemy ją głównie w otrębach pszennych, orzeszkach arachidowych, drobiu, wątróbce, tłustych rybach takich jak np. bardzo zdrowy łosoś czy w suszonych brzoskwiniach.

Zobacz: Leczenie wypadania włosów w Gdańsku – Trycholog

Należy pamiętać, że witamina A i E rozpuszczalna jest w tłuszczach, zatem do diety należy wprowadzić zdrowe tłuszcze takie jak np. oliwa z oliwek, olej kokosowy czy olej z ostropestu, który ma również zbawienny wpływ na wygląd i kondycję włosów z uwagi na zawarte w nim antyutleniacze. Dodatkowo oleje te stosowane bezpośrednio na skórę głowy oraz same włosy, nawilżają, odżywiają i wzmacniają je, zapobiegając ich łamaniu. Olej z ostropestu stosowany zewnętrznie wzmacnia i pobudza porost włosa, zapobiega łysieniu, a olej kokosowy mający działanie antybakteryjne i łagodzące świetnie sprawdza się w walce z łupieżem i stanami zapalnymi skóry głowy. W walce z nadmiernym wypadaniem włosów zaleca się również stosowanie olejku rycynowego, jednak należy pamiętać aby stosować go wyłącznie na skórę głowy, ponieważ stymuluję on porost włosa, ale nałożony bezpośrednio na włosy wysusza je.

Dla najlepszego efektu oleje powinno stosować się przed każdym myciem głowy. Najlepiej lekko podgrzany olej nałożyć na skórę głowy lub/i na włosy, które następnie szczelnie owinąć folią, a na koniec ręcznikiem. Pozostawić tak na około godzinę, po czym umyć włosy jak zwykle.

Do mycia należy używać delikatnych szamponów, ograniczyć mycie włosów do minimum, zaprzestać farbowania i ograniczyć suszenie, prostowanie i inne termiczne stylizowanie pukli.

Jeśli jednak wypadanie włosów spowodowane jest chorobą, stanem zapalnym czy zmianami hormonalnymi należy niezwłocznie udać się do lekarza. Choroby takie jak np. łojotokowe zapalenie skóry głowy, łysienie androgenowe, grzybice skóry głowy czy zwykły łupież przez które tracimy włosy garściami z powodzeniem mogą być wyleczone w szybkim czasie przez odpowiedniego lekarza specjalistę- w przypadku chorób skóry głowy i łysienia należy udać się do dermatologa.

W rozwiązaniu problemu nadmiernego wypadania świetnie sprawdzają się naturalne, domowe sposoby, takie jak np. picie zagotowanych drożdży kucharskich przyspieszających porost włosa, a także spożywanie naparu ze skrzypu oraz pokrzywy wpływającego na kondycję i wygląd włosów oraz przeciwdziałającego ich wypadaniu . Napar taki można stosować również jako płukankę do włosów, która je wzmocni i nada im blasku. Stosuje się ją bezpośrednio po umyciu włosów szamponem i spłukaniu wodą jako ostatnie płukanie.

Aby osiągnąć sukces, należy połączyć wszystkie wyżej wymienione sposoby i stosować je systematycznie. Może wydawać się to czasochłonne, ale na prawdę warto aby w szybkim czasie cieszyć się piękną, bujną fryzurą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *