Dokuczliwe i mało estetyczne łojotokowe zapalenie skóry głowy to najczęściej problem osób w okresie pokwitania, kiedy skóra pod wpływem zmian hormonalnych może produkować nadmiar łoju. Produkowane naturalnie przez organizm sebum zmienia też swój skład, występuje w nim więcej trójglicerydów, a mniej kwasów tłuszczowych i estrów. Choroba ta może jednak okresowo dotknąć wszystkich, choć jej przyczyny nie są do końca znane. Nadmierne wytwarzanie łoju jest jednym z czynników wystąpienia tej choroby. Mogą ją powodować także drożdżaki Malassezia spp. występujące na skórze.

Objawy łojotokowego zapalenia skóry głowy

Łojotokowe zapalenie skóry głowy objawia się najszybciej nieprzyjemnym swędzeniem i pieczeniem. Na czerwonych plamach na głowie może pojawić się żółta, tłusta łuska odpadająca od skóry. Mogą one wystąpić nie tylko pod włosami, ale też w okolicy uszu i szyi. Częściej pojawiają się u mężczyzn z zaburzeniami androgynicznymi i hormonalnymi. Choroba dotyka także czasem osoby chorujące na depresję i znajdujące się pod silnym stresem, chorych na AIDS i nosicieli wirusa HIV oraz cierpiących na nowotwory złośliwe. Okresowo chorobę mogą powodować niekorzystne warunki zewnętrzne: zbyt suche powietrze w pomieszczeniach, klimatyzacja lub podrażnienie skóry kosmetykami. Należy uważać także na swoją dietę, nadużywanie alkoholu lub papierosów. Powracające stany zapalne skóry głowy mogą prowadzić przede wszystkim do łysienia plackowatego lub rozlanego. Na szczęście, dzięki zastosowaniu odpowiedniego leczenia, zmiany te są odwracalne.

Zobacz też: Dr Trycholog Gdańsk – Gabinet Leczenia wypadania włosów i łysienia

Jak leczyć łojotokowe zapalenie skóry głowy?

W przypadku występowania łojotokowego zapalenia skóry głowy, które ma tendencję do nawracania, warto udać się po poradę do specjalisty od tego typu schorzeń – dermatologa – trychologa. Niekoniecznie bowiem mogą posłużyć nam do leczenia szeroko reklamowane środki kosmetyczne, najczęściej na łupież, który jest jednak nieco innym schorzeniem skóry.

Nieodpowiednio dobrane kosmetyki mogą jeszcze pogorszyć stan skóry. Dermatolog – trycholog specjalizujący się w schorzeniach skóry głowy dokładnie przeanalizuje jej stan i będzie mógł ustalić sposób leczenia. Kuracja musi być dobrana indywidualnie dzięki czemu zwiększamy szansę na jej skuteczność. Najczęściej podaje się w jego trakcie środki przeciwbakteryjne, przeciwzapalne oraz przeciwgrzybiczne. Leki podawane są doustnie lub miejscowo w postaci płynów do przemywania skóry lub specjalnych szamponów.

W rzadkich przypadkach stosuje się leki sterydowe, które jednak mogą być podawane tylko przez krótki okres. Jednym ze sposobów leczenia jest też naświetlanie specjalnymi lampami działającymi przeciwgrzybicznie i bakteriobójczo. Warto jednak nastawić się od razu na dłuższe i regularne leczenie, jego przerwanie może bowiem powodować nawroty choroby przez całe życie pacjenta.

Ten artykuł ma 3 komentarze

  1. Przede wszystkim trzeba znaleźć dobrego lekarza trychologa. Co mi po tym , że mi dermatolog powie, że mam łojotokowe zapalenie skóry, jak przepisane leki nie działają i nic się nie zmienia? Pomocy, niech ktoś wskaże jakiegoś lekarza, który zna się na robocie.

    Odpowiedz
  2. Ale choroby skóry głowy powinien leczyć każdy dermatolog. A nie że teraz porobili sobie specjalizacje specjalizacji i każdy myśli, że jest ekspertem od wąskiej dziedziny. Albo pracujemy, albo działamy porządnie, albo olewka i kierowanie od drzwi do drzwi a pacjent się coraz bardziej zniechęca.

    Odpowiedz
  3. Na szczęście łojotokowe zapalenie skóry można stosunkowo szybko wyleczyć. Gorzej, że często jest tak, że wiele osób chce przeczekać i ma nadzieję, że samo przejdzie. Nie ma co owijać w bawełnę, że też do nich należę… Ale fakty są takie, że lepiej od razu zgłosić się do dermatologa i rozpocząć fachową kurację.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *