Łupież pstry – co powinniśmy wiedzieć? Pomimo tego, że niemal na każdym kroku możemy obserwować rozwój medycyny i wszystkiego co z nią związane, to jednocześnie nie potrafimy zaradzić występowaniu chorób znanych nam od wielu lat, co wiąże się czasami z długotrwałym procesem leczenia i późniejszymi regularnymi działaniami mającymi zapobiec nawrotom. Jedną z tego typu chorób jest łupież pstry. Co powinniśmy o nim wiedzieć? Czy jest to odmiana zwykłego łupieżu pojawiającego się na skórze głowy?
Już na samym początku rozważań na temat łupieżu pstrego należy wyraźnie wskazać na jego objawy, gdyż im szybciej poprawnie zidentyfikujemy wystąpienie takiej odmiany łupieżu, tym wcześniej będziemy mogli rozpocząć odpowiednią kurację i tym szybciej pozbędziemy się wstydliwego i mało estetycznego problemu.
Czym się charakteryzuje łupież pstry?
W przeciwieństwie do zwykłego łupieżu, łupież pstry może występować nie tylko na skórze głowy, ale również na klatce piersiowej, szyi czy tułowiu. Warto mieć na uwadze, że są to miejsca najczęstszego występowania choroby, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby objęła ona również inne fragmenty naszego ciała. Wynika to przede wszystkim z faktu, że łupież pstry wywołany jest działalnością grzybów drożdżopodobnych z rodzaju Malassezia (jest to termin medyczny, jednak w przeszłości opisywano je jako Pityrosporum ovale).
Objawy łupieżu pstrego
Podstawowym objawem wskazującym na wystąpienie odmiany łupieżu wywołanego przez Malassezia, są różowe lub żółtobrunatne plamy na powierzchni skóry. Przeważnie mają one średnicę około 3-4 milimetrów i dość nieregularne kształty. Ze względu jednak na występowanie obok siebie, w pierwszej chwili można odnieść wrażenie, że plamy są znacznie większe – zlewają się ze sobą. Jednocześnie obok wystąpienia plam, powierzchnia skóry zyskuje tendencję do wyraźne złuszczania się, a w niektórych przypadkach występuje również świąd.
Wystąpienie łupieżu pstrego wpływa nie tylko na komfort naszego życia znacznie go obniżając, ale również może prowadzić do dalszych powikłań zdrowotnych. Warto mieć na względzie, że miejsca dotknięte wystąpieniem plam łupieżowych nie ulegają opaleniu, a tym samym w danych obszarach nie jest produkowana melanina.
Podsumowując, jeżeli tylko zaobserwujemy wystąpienie jakichkolwiek zmian skórnych na naszym ciele, powinniśmy podjąć działania diagnostyczne. Warto pamiętać o tym, że zmiany skórne mogę dotyczyć nie tylko łupieżu pstrego, ale również wskazywać na wystąpienie chociażby czerniaka.