Odbyt to końcowy odcinek przewodu pokarmowego, który zamykany jest pierścieniem mięśniowym i służy przede wszystkim do prawidłowego wypróżnienia się. Najczęściej spotykaną dolegliwością tej części ciała są hemoroidy, ale nie tylko. Warto zatem wiedzieć co dokładnie oznacza pojawienie się konkretnych dolegliwości, aby zastosować odpowiednie leczenie.

Kup zioła na hemoroidy - procto vitalePojawienie się krwawienia z odbytu.

Krwawienie z okolic odbytu wskazuje jednoznacznie na hemoroidy, czyli nabrzmiałe żyły wokół odbytu znane również jako guzy krwawnicze. Z hemoroidami można walczyć w domowych warunkach, stosując zioła na hemoroidy takie jak rumianek czy kora dębu, które powinny załagodzić nieco objawy. Jeśli jednak domowe sposoby na hemoroidy okażą się mało skuteczne, to konieczna może się wtedy okazać interwencja lekarza, który zleci odpowiednie badania i wdroży stosowne leczenie. Najczęściej lekarze przepisują kremy lub czopki, które wspomagają ustępowanie hemoroidów.

Brak krwawienia z odbytu jednak defekacji towarzyszy ból.

Takie objawy mogą świadczyć o uszkodzeniu błony wyściełającej odbyt (lub również o hemoroidach) i w takim przypadku konieczna jest wizyta u lekarza. W przypadku stwierdzenia uszkodzenia błony specjalista najprawdopodobniej zleci zwiększenie ilości spożywanego błonnika po to, aby zapobiec zaparciom, a także przepisze odpowiednie leki rozwalniające. Jeśli jednak dolegliwości nie ustąpią, to konieczny może okazać się niewielki zabieg, który powinien rozwiązać definitywnie problem.

Brak krwawienia oraz bólu podczas defekacji, swędzenie wokół odbytu.

Swędzenie w okolicach odbytu nie posiada wyraźnej przyczyny fizjologicznej. Konieczne w takim przypadku jest staranne przemywanie odbytu dwa razy dziennie bez użycia drażniących środków, delikatne podcieranie, używanie delikatnego papieru toaletowego oraz powstrzymywanie się od drapania. Jeśli jednak w kale pojawiły się nitkowate cząstki białej barwy, to przyczyną są z pewnością owsiki, czyli nieszkodliwe pasożyty, których można się pozbyć, stosując odrobaczające leki.

Pojawienie się tuż ponad odbytem owrzodzenia.

Pojawienie się takiej dolegliwości może oznaczać pojawienie się torbieli włosowatej. Jest to bardzo rzadko występująca dolegliwość występująca wtedy, jeśli wrastający włos spowoduje zainfekowane owrzodzenie. Potwierdzenie przez lekarza tej diagnozy może oznaczać przeprowadzenie niewielkiej operacji oczyszczenia zainfekowanego obszaru.

Pojawienie się wokół odbytu wyprysków przypominających wyglądem brodawki.

Takie objawy mogą wskazywać na brodawkowatość odbytu, która może być spowodowana wirusową infekcją skóry. W takim przypadku konieczna będzie wizyta w poradni dermatologicznej, gdzie zostanie zbadana przyczyna infekcji. Brodawki mogą przez dermatologa zostać usunięte chirurgicznie lub poprzez zamrożenie dwutlenkiem węgla albo płynnym azotem.

Ten artykuł ma 2 komentarze

  1. Nie polecam odpuszczać hemoroidom. Na początku tylko trochę to boli, ale potem okazuje się, że już nie można siedzieć i nie za bardzo wiadomo jak ten stan cofnąć. Mi Procto Vitale pomogło bardzo szybko, szybciej niż reklamowane w telewizji maści, które w aptece kosztowały 50 zł. Tylko, że to była kasa wyrzucona w błoto.

    Odpowiedz
  2. Bo ludzie już tak mają, że jak nie boli, to nie zaczynają się leczyć. Tymczasem hemoroidy są deformacją i to znaczącą i to jeszcze w obszarze bardzo delikatnym. Nie ma się co wstydzić, trzeba się zacząć leczyć. Jak macie grypę to też się wstydzicie? U mnie ziółka pomogły i nie było śladu po hemoroidach. Potem zaczęło się zmienianie diety, ale z tym już nie było tak łatwo.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *