Nerki to organy o niezwykle skomplikowanej budowie i funkcjach, z których najważniejsze to usuwanie szkodliwych produktów przemiany materii w procesie produkcji moczu oraz utrzymanie równowagi wodno-elektrolitowej organizmu.

Każdego dni przez nerki przepływa ok. 1500 litrów krwi, która oczyszczana jest z toksyn i produktów przemiany materii. Niesprawne funkcjonowanie nerek zaburza wiele funkcji życiowych, a pierwszymi symptomami ich niedomagania są obrzęki, częste lub przeciwnie – sporadyczne oddawanie moczu, worki pod oczami, sucha i łuszcząca skóra oraz chroniczne zmęczenie. Jak wspomóc pracę nerek i zapobiec rozwojowi chorób układu moczowego?

Dieta na oczyszczanie nerek

Warto wzbogacić dietę o koper, pietruszkę, seler, pomidory, marchew, cebulę czy bakłażany, czyli warzywa działające moczopędnie. Aby nie doprowadzić do odwodnienia organizmu, warto spożywać je w postaci soków, które nawodnią, a jednocześnie pobudzą pracę nerek. Najlepsze efekty przynosi picie takich soków na czczo i potem w ciągu dnia, przez okres 10-14 dni. Warto sięgnąć także po arbuza, który zawiera bardzo dużo wody oraz żurawinę, która działa moczopędnie i zapobiega rozwojowi bakterii w układzie moczowym.

Doskonałym sposobem na pobudzenie pracy nerek jest picie odpowiednich mieszanek ziołowych. Mają one za zadanie pobudzić nerki do produkcji moczu, zwalczać stany zapalne, działać antybakteryjnie oraz zapobiegać rozwojowi kamicy nerkowej. Tego typu zioła można stosować po pojawieniu się problemów z nerkami, warto jednak nie czekać na wystąpienie objawów i pić je w ramach profilaktyki schorzeń nerek. Najskuteczniejsze zioła wspomagające pracę nerek i układu moczowego, to:

 • liście brzozy – pobudzają przesączanie w kłębkach nerkowych i wypłukują piasek z dróg moczowych,
 • czarna porzeczka – zawarte w niej fitoncydy zapobiegają zakażeniu układu moczowego,
 • skrzyp polny – krzemionka, potas i flawonoidy wspomagają oczyszczanie organizmu,
 • rdest ptasi – sprzyja eliminacji wody oraz bakterii z układu moczowego,
 • korzeń i nać pietruszki – olejki eteryczne i flawonoidy oczyszczają drogi moczowe.

Inne godne uwagi zioła to pokrzywa, perz, wrzos, jagody jałowca, melisa czy borówka brusznica.

Jak oczyścić nerki

Warto zmodyfikować pewne przyzwyczajenia żywieniowe – należy zrezygnować ze spożywania soli, którą należy ograniczyć do minimum. Dieta nie powinna być bogata w białko, gdyż obciąża ono nerki. Warto natomiast wzbogacić jadłospis w warzywa, owoce i duże ilości wody mineralnej. Można także stosować oczyszczające głodówki, ale to opcja dla osób z silną wolą i dobrym stanem ogólnym zdrowia.

Takie oczyszczanie ciała na drodze usprawnionego detoksu nerek umożliwia przywrócenie równowagi wodnej i elektrolitowej, hormonalnej oraz umożliwia normalizację ciśnienia krwi. Nerki odpowiadają za produkcję witaminy D3, niezbędnej do funkcjonowania układu kostnego oraz odpornościowego, a także erytropoetyny, regulującej produkcję czerwonych krwinek krwi i zapobiegającej rozwojowi anemii. Warto więc dbać o doskonałą kondycję nerek, gdyż jest to niezbędne do sprawnego funkcjonowania całego organizmu.

Ten artykuł ma 2 komentarze

 1. Najlepiej zastosować oczyszczanie nerek poprzez picie jak największej ilości płynów. Zwłaszcza, że trzeba po prostu wydalać z siebie jak najwięcej płynów, bo wtedy można przepłukać nerki i przede wszystkim usunąć złogi. Można dodać do tego herbatki ziołowe, które wspomagają oczyszczanie nerek.

  Odpowiedz
 2. Wszystkim się wydaje, że nerki to przede wszystkim mocz, ale tak naprawdę oczyszczają one krew czyli praktycznie cały organizm, bo właśnie z krwią wszystkie toksyny są transportowane przez cały organizm i mogą osadzać się w wielu narządach wewnętrznych.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *