Każda kobieta chociaż raz w życiu doświadczyła uczucia nieprzyjemnego zapachu z pochwy. To niezwykle niekomfortowy stan, podczas którego przykry zapach z pochwy wpływa na samoocenę, bądź też samopoczucie kobiet i dziewczyn. Nie jest to jednak stan naturalny. Niektóre osoby uważają, że rybi zapach z pochwy jest cechą indywidualną, która zdarza się u niektórych kobiet. Nie jest to prawda. Nieprzyjemny zapach z pochwy jest pierwszym sygnałem, który powinien skłonić kobietę do tego, aby zadbać o swoje zdrowie, ponieważ lekceważenie takiego objawu może być bardzo niebezpieczne w skutkach.

Nieprzyjemny zapach, który wydobywa się z pochwy może oznaczać choroby grzybicze oraz wirusowe. To informacja od ciała o tym, że w pochwie rozwijają się niepożądane bakterie, czy drobnoustroje. Oczywiście, w różnych fazach cyklu miesiączkowego, śluz kobiecy przyjmuje różne barwy, konsystencje, czy zapachy. Jednak nigdy nie jest ostry, intensywny i odpychający. Zaleca się obserwacje swojego organizmu i zapisywanie barw występującego śluzu oraz jego zapachu. Pomoże to nie tylko zaobserwować okresy owulacji, dni płodnych, ale będzie nieocenione podczas wizyty lekarskiej, kiedy można przekazać ginekologowi szczegóły dotyczące cyklu. Zarazem takie obserwacje pomogą w szybkim reagowaniu na wszelkie odstępstwa od normy alarmujące o chorobie.

Po zapachu śluzu pochwowego można stwierdzić, czy dana kobieta jest w pełni zdrowa, czy też nie. Nie można lekceważyć nieprzyjemnego zapachu, ponieważ właśnie on informuje o rozwijających się infekcjach, które mogą mieć bardzo przykre konsekwencje dla każdej kobiety doświadczającej tego zjawiska. Obserwowanie własnego śluzu powinno polegać nie tylko na stwierdzeniu i określeniu nieprawidłowości, należy również zwrócić uwagę na konkretne, szczególne cechy. według ginekologa, doktora nauk medycyny, Igora Michałowskiego żółte zabarwienie śluzu oraz jego obfitość, czy zapienienie, którym towarzyszy nieprzyjemny zapach może świadczyć o rzęsistku pochwowym. Wiele chorób płciowych, które są nieleczone może prowadzić nawet do bezpłodności. Dlatego też należy dbać o zdrowie, szczególnie stref intymnych.

Warto od czasu do czasu, profilaktycznie wykonywać badania, które pozwolą stwierdzić, czy w pochwie nastąpiły niepokojące objawy. Bowiem nieprzyjemny zapach może pojawić się dopiero po jakimś czasie. Jednak w przypadku wystąpienia przykrego zapachu pochwy powinno się reagować natychmiastowo. W tym celu można udać się do lekarza ginekologa, który zleci odpowiednie badania. Niestety niektóre z badań są trudno dostępne w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia i konieczne jest wykonywanie ich prywatnie, w laboratoriach. Jednak można także wykonać test w warunkach domowych. Współcześnie jest wysoka dostępność testów, które można wykonać w domu. Wśród najpopularniejszych są testy, które zapewniają sprawdzenie zachorowania na większą ilość chorób, niż tylko jedna. Wartościowym produktem jest test firmy Lifemedica, które można zakupić na stronie internetowej producenta (https://drwenerolog.pl/produkt/panel-1/)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *