Podagra jest niezwykle uciążliwym schorzeniem artretycznym, którego głównym objawem jest ostry i przeszywający ból. Zazwyczaj objawia się on w dużym palcu stopy, wybudzając chorego ze snu. Obok przeszywającego bólu w obszarze dotkniętym dną moczanową występuje również zaczerwienienie, tkliwość oraz nadwrażliwość. Palec może być również spuchnięty i nienaturalnie ciepły. W wyniku podagry występuje oprócz bólu także opuchlizna, swędzenie, zesztywnienie stawów oraz bardzo często gorączka. Ból dużego palca może promieniować do innych obszarów stopy, a także objawiać się w innych palcach, kostce, pięcie oraz kolanach.
Jak objawia się ból przy dnie moczanowej?
Ponieważ atak podagry następuje nagle, powód bólu bardzo często nie jest znany. Atak może wystąpić w wyniku stresu, nadużywania alkoholu lub narkotyków, a także być podyktowany innego rodzaju schorzeniem. Objawy dny moczanowej ustępują zazwyczaj w ciągu kilku lub kilkunastu dni, nawet bez żadnego leczenia. Ataki bólu są jednak bardzo nieregularne, ponieważ mogą pojawiać się co kilka tygodni i miesięcy, a później nie występować latami.
Skąd pochodzi ból przy dnie moczanowej?
Dna moczanowa związana jest z obecnością we krwi nadmiernych ilości kwasu moczanowego. Moczan sodu dostarczany jest do organizmu w postaci pożywienia bogatego w puryny, czyli np. ryb morskich, warzyw strączkowych czy wątróbki. Kwas moczowy rozpuszcza się we krwi i zostaje wydalony z organizmu po przetworzeniu przez nerki. Jednak w wyniku nieprawidłowej pracy nerek, niewłaściwego poziomu moczanu w organizmie oraz zbyt dużej ilości puryn, kwas może pozostać w ciele. Wówczas dochodzi do jego krystalizacji w płynie stawowym, a powstałe w wyniku tego kryształki ranią stawy i wywołują stan zapalny oraz ból.
Diagnoza bólu spowodowanego dną moczanową
Aby prawidłowo zdiagnozować podagrę, należy udać się do lekarza reumatologa. Przeprowadza on odpowiednie badania oraz wyciąga wnioski z wiedzy na temat poszczególnych objawów, przebiegu chorób mogących nasilać dnę moczanową oraz jej przypadki w rodzinie chorego. Reumatolog bada płyn stawowy pacjenta, po czym stwierdza nadmiar kryształów moczanowych. Do objawów potwierdzających podagrę zalicza się również obecność przynajmniej jednego nocnego ataku oraz opuchlizny i zaczerwienienia dużego palca i innych obszarów stopy.
Podagrę leczy się przede wszystkim uśmierzając ból chorego. Stosuje się również lekarstwa mające za zadanie powstrzymać kolejne ataki oraz zmniejszyć stan zapalny. W tym celu zapisuje się m.in. leki niesteroidowe i kortykosteroidy. W przypadku natychmiastowej reakcji chorego oraz bardzo szybkiego rozpoczęcia leczenia podagry, najczęściej stosuje się kolchicynę, która przynosi bardzo dobre efekty, jeżeli jest podana nie później niż kilkanaście godzin po przebytym ataku. Zastosowanie leków na dnę moczanową polega na stopniowym obniżaniu dawki. W ten sposób organizm stopniowo przyzwyczaja się do samodzielnego zwalczenia objawów i bólu oraz ulega wyleczeniu.
U mnie dna moczanowa objawia się nie tylko bólem dużego palca, ale też ogromnym bólem głowy, taki jaki pojawia się przy wyjątkowo silnych migrenach. Dlatego nie wiadomo jak się w ogóle od tego uwolnić, bo w moim przypadku to jest wręcz paraliżujący ból.
Sam nie wiem czy gorsza jest dna moczanowa czy rwa kulszowa, bo w obu przypadkach ból jest kosmiczny. Bez przeciwbólowych nie ma żadnych szans żeby to wytrzymać, choć nie wiem jak bym się starał stosować przeróżne domowe sposoby.