Nowotwór prostaty jest drugim pod względem częstotliwości występowania rakiem w Polsce. W przypadku panów częstszy jest jedynie rak płuc. Rak stercza zwykle nie daje jednak dobrych rokowań i powoduje śmierć ponad połowy mężczyzn, którzy na niego zapadli. Niewątpliwy wpływ na to ma fakt, że panowie zwykle zgłaszają się do urologa w momencie, w którym choroba jest już bardzo zaawansowana. Warto więc dowiedzieć się, jakie niepokojące sygnały może wysyłać do mężczyzny prostata, by w przypadku ewentualnego zachorowania móc zareagować jak najszybciej.
Zwykle do zgłoszenia się do urologa nakłaniają mężczyznę objawy takie, jak trudności podczas oddawania moczu lub częstomocz. Warto jednak podkreślić, że choroba nowotworowa stercza może dawać różne objawy w zależności od stopnia jej zaawansowania.
Objawy wczesne raka prostaty
W początkowej fazie raka prostaty zwykle nie występują żadne objawy. Niestety, choroba ta często rozwija się w ukryciu, a jedynym sposobem jej wykrycia we wczesnym stadium jest wykonywanie częstych badań kontrolnych, nawet w młodym wieku
Objawy raka prostaty zaawansowane miejscowo
Najczęściej na tym etapie raka prostaty pojawiają się objawy, wskazujące na obecność przeszkody pod pęcherzem moczowym. U części chorych występuje więc trudność z oddawaniem moczu, krwiomocz, ból w trakcie mikcji, nawracające zakażenia dróg moczowych czy częste parcie na mocz przy niewypełnionym pęcherzu.
Objawy raka uogólnionego
W sytuacji, gdy choroba przeniesie się ze stercza na okoliczne tkanki, mogą pojawić się obrzęki kończyn dolnych, spowodowane uciskiem zajętych przez nowotwór węzłów chłonnych. U panów, u których pojawiły się przerzuty do kości, występują też silne dolegliwości bólowe. Czasem mężczyźni uskarżają się też na osłabienie siły mięśniowej nóg oraz ból w okolicy miednicy i w dolnej części pleców
Jak potwierdzić diagnozę raka prostaty?
Rak prostaty potwierdzany jest na podstawie kilku badań w zależności od stopnia jego zaawansowania i rozległości. Najprostszym badaniem diagnostycznym wykonywanym przez urologa jest badanie per rectum, które pozwala wykryć nawet połowę przypadków choroby. Jego uzupełnieniem jest ultrasonografia przezodbytnicza.
Gdy oba badania wykażą coś niepokojącego, lekarz zleci również test laboratoryjny, który będzie miał za zadanie sprawdzić wysokość PSA, czyli substancji produkowanej przez gruczoł krokowy. Jeżeli norma PSA będzie przekroczona, konieczne będzie również wykonanie biopsji prostaty. Badanie to pozwala uzyskać 100-procentową pewność, że lekarz ma do czynienia z rakiem stercza.
Leczenie nowotworu gruczołu krokowego
Nowotwór prostaty jest trudny do leczenia. Jego zupełne zwalczenie jest możliwe jedynie w przypadku wczesnego wykrycia, do którego dochodzi rzadko ze względu na brak objawów ze strony stercza. Jeżeli jednak choroba zostanie odkryta wcześniej, stosuje się leczenie radykalne, polegające na zupełnym usunięciu prostaty, węzłów chłonnych w miednicy oraz okolicznych tkanek. Dodatkowo leczenie jest wspierane przez radioterapię lub chemioterapię.
Pacjenci, którzy dowiadują się o raku prostaty w zaawansowanym stadium, mają niewiele możliwości leczenia choroby. Zwykle urolodzy i onkolodzy stosują wobec nich kurację, polegającą na zahamowaniu rozrostu nowotworu stercza poprzez zahamowanie wydzielania androgenów. Znacznie rzadszą terapią jest usunięcie jąder lub stosowanie terapii hormonalnej.
Warto więc pamiętać, że leczenie nowotworu gruczołu krokowego jest bardzo trudne, dlatego konieczna jest odpowiednia profilaktyka oraz dbałość o zdrowy tryb życia i aktywność fizyczną.