Jeżeli zmiany, które w naszej stopie wywołało schorzenie palucha koślawego, są bardzo zaawansowane, niezbędna będzie operacja. Podejmują ją również osoby we wcześniejszych stadiach choroby, ponieważ szybki i profesjonalnie wykonany zabieg może spowodować całkowite wyleczenie haluksów.
Współczesna medycyna zna wiele sposobów przeprowadzenia operacji na haluksy. Jedną z nich jest rekonstrukcja ścięgien i wiązadeł, które znajdują się w okolicach palucha. Zabieg ten przynosi dobre rezultaty, ponieważ dzięki niemu paluch wraca do swojej dawnej pozycji. W cięższych przypadkach stosuje się artrodezę, czyli usunięcie w pewnym zakresie powierzchni stawowej. Ortopeda może nam polecić również osteotomię. Ten zabieg polega na utworzeniu odpowiedniego nacięcia w celu stworzenia naturalnej pozycji stawu.
Szukasz ortopedy? Zobacz poradnię ortopedyczną w Gdańsku: http://lifemedica.pl/specjalizacje/ortopedia/ – Ortopeda Lifemedica Gdańsk
Wiele osób decyduje się na interwencję chirurgiczną z uwagi na fakt, że leczenie zachowawcze schorzenia nie przyniosło odpowiednich rezultatów. W przypadku, gdy choroba jest w stadium zaawansowanym, operacja stanowi nieraz jedyną możliwość powrotu do sprawności. Zbyt daleko idące zmiany w stopie skutkują niemożnością prawidłowego funkcjonowania. Często na operację decydują się również osoby młode, które wiążą z zabiegiem nadzieję na całkowite wyzdrowienie.
Bez wątpienia operacja na haluksy zapobiega pogłębianiu się schorzenia. Bardzo rzadko powstają dalsze deformacje, dzięki czemu po upływie odpowiedniego okresu od operacji nasze życie znów wróci do normalności. Oczywiście nadal będzie trzeba unikać pewnych zachowań, takich jak chodzenia w butach na wysokim obcasie, jednakże w kąt będzie można odstawić buty z wyprofilowaną owalnie podeszwą. Zabieg chirurgiczny pozwala również na skorygowanie innych zmian, dlatego z dużą dozą prawdopodobieństwa po operacji będziemy się cieszyli zdrowymi stopami przez długie lata.
Warto wspomnieć, że po interwencji chirurgicznej nie zawsze czeka nas długotrwałe unieruchomienie nogi w gipsie. Obecnie medycyna dysponuje narzędziami, które umożliwiają stosunkowo szybki powrót do pełnej sprawności ruchowej po operacji. Nie ominie nas jednak chodzenie w specjalnych butach, które utrzymują stopę w odpowiedniej pozycji. Nosi się je przez okres od czterech do pięciu tygodni, jednakże przynoszą doskonałe rezultaty w leczeniu pooperacyjnym.
Udana operacja wiąże się z koniecznością podjęcia także innych działań, które mają na celu jak najszybszy powrót do pełnego zdrowia. O niezbędnych zabiegach poinformuje nas profesjonalna poradnia ortopedyczna. Bez wątpienia w leczeniu pooperacyjnym często stosuje się fizykoterapię. Seria regularnych i skutecznych zabiegów, takich jak krioterapia czy jonoforeza pozwolą nam na odpowiednio szybki powrót do sprawności. Dobre rezultaty przynoszą również odpowiednie ćwiczenia. Z uwagi na to, że nasza sprawność zaraz po operacji jest jeszcze mocno ograniczona, pierwsze dni aktywności powinniśmy rozpocząć z pomocą rehabilitanta. Dobre rezultaty przynoszą masaże, dlatego warto skontaktować się z dobrym fizjoterapeutą.
Więcej informacji na stronie http://haluksy.net.pl/
Nie wierzcie w żadne internetowe historyjki, jak to ktoś pokonał haluksy. Jakieś złote sposoby, maści i inne – na haluksy to nie działa. Trzeba zrobić operację i koniec. Nic innego nie będzie naprawdę działać.
Zabieg na haluksy wystarczy tylko jeden. Nie trzeba robić całych serii zabiegów, rehabilitacji itd. To w rzeczywistości jest prosty zabieg chirurgiczny, który przeprowadza znakomita większość lekarzy.