Wirus HPV jest niezwykle groźny, ponieważ znacznie zwiększa ryzyko wystąpienia raka szyjki macicy. Nie da się ukryć, że w obecnych czasach występuje niezwykle powszechnie, a jego wykrycie w przypadku gdy nie został wykonany genetyczny test HPV, jest wprost niemożliwe. Zarażenie często nie powoduje żadnych objawów, które mogłyby sygnalizować wystąpienie wirusa HPV w organizmie.

Wirus HPV infekuje narządy płciowe. Odpowiednio szybko wykryte zarażenie dobrze rokuje na możliwość zatrzymania postępu rozwijania się infekcji. Aby tego dokonać, należy wykonać test genetyczny. Dzięki niemu możliwe jest stwierdzenie stopnia zaawansowania zarażenia, rodzaju wirusa oraz możliwości jego leczenia.

Obecnie wyróżnia się ponad sto dwadzieścia rodzajów wirusa HPV. Ogólnie dzieli się je na niskoonkogenne (niskie ryzyko wystąpienia zmian nowotworowych) oraz wysokoonkogenne (podwyższone ryzyko zachorowalności na raka). W zależności od rodzaju wirusa, dobiera się odpowiednie metody, które mają służyć zatrzymaniu postępu infekcji. Zdecydowanie łatwiej jest dobrać odpowiednie działania w przypadku wirusa niskoonkogennego.

Rak szyjki macicy często jest powodowany przez wirusy wysokoonkogenne. Kobieta, która jest zarażona wirusem HPV o większym ryzyku, ma aż 500% większe szanse na zachorowanie na ten rodzaj nowotworu niż inne kobiety, które nie zostały narażone na działanie wirusa HPV. Należy pamiętać, że obecnie prawie każdy przypadek wystąpienia raka szyjki macicy jest spowodowany tym wirusem. Wynika to z faktu, że wirus HPV występuje powszechnie i nie ma skutecznej metody na przeciwdziałanie jego rozprzestrzenianiu się.

Wirus HPV w postaci wysokoonkogennej może zwiększać prawdopodobieństwa wystąpienia również innych rodzajów nowotworów. Są to przede wszystkim rak odbytu, pochwy i sromu. Czasami zmiany są tak zaawansowane, że przechodzą na drogi oddechowe. Wtedy występuje znaczne ryzyko zachorowalności na nowotwór języka i gardła. U mężczyzn wirus HPV może powodować raka prącia.

Wirusy niskoonkogenne z reguły nie powodują nowotworów, jednakże organizm nimi zarażony jest narażony na powstanie zmian brodawkowatych. Są to tak zwane kłykciny kończyste, które atakują narządy płciowe. Są to zmiany widoczne, dlatego łatwiej jest rozpoznać wirusa HPV u kobiety bądź mężczyzny, u których takie przypadłości wystąpiły. Warto pamiętać, że przewlekła infekcja z udziałem wirusa znacząco zwiększa ryzyko chorób nowotworowych.

Do większości zakażeń wirusem HPV dochodzi podczas obcowania płciowego. Około czterdziestu rodzajów wirusa jest przenoszone drogą płciową. Czasem do zakażenia może dojść także przez zainfekowany ręcznik lub bieliznę. Większość rodzajów wirusa HPV nie powoduje żadnych objawów. Czasami dochodzi do samoistnego wyleczenia, które następuje do dwóch lat od zarażenia. Warto pamiętać o odpowiednich działaniach, zmierzających do jak najszybszego wykrycia wirusa w organizmie. Szczególnie ważne jest to u kobiet aktywnych seksualnie, które w ostatnim czasie zmieniały partnera. Jest to istotne z uwagi na fakt, że mężczyźni również są nosicielami wirusa HPV.

domowe testy laboratoryjne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *