Biegunka może dotknąć każdego, bez względu na wiek. Szczególnie jednak dzieci i osoby starsze narażone są na jej największe zagrożenie, czyli odwodnienie. Już pierwsze wolne stolce są wskazaniem do podjęcia szybkich działań.
Biegunka u dzieci
Niemowlęta karmione piersią znacznie rzadziej narażone są na biegunkę, niż karmione mlekiem zmodyfikowanym. Pokarm matki zawiera wiele substancji, które chronią maleńki układ pokarmowy.
Czytaj też: http://gastryczne.pl/biegunka/biegunka-u-dzieci/
Dzieci starsze narażone są na kontakt z bakteriami (piaskownice, brudne ręce) lub wirusami.
To właśnie bakterie i wirusy są najczęstszą przyczyną biegunek. Oprócz nich luźne i częste stolce mogą spowodować:
- nietolerancja pokarmowa,
- alergia pokarmowa,
- zatrucie pokarmowe.
Jak zatrzymać biegunkę
W większości przypadków zasady postępowania są bardzo podobne. Najważniejsze jest zapewnieniu choremu dziecku odpowiedniej ilości płynów. Najlepsza jest przegotowana woda, podawana często w małych ilościach. Można dodać do niej elektrolity, które są do dostania bez recepty. W ten sposób uzupełnimy elektrolity utracone podczas biegunki.
Kolejnym krokiem jest zastosowanie odpowiedniej diety i środków hamujących biegunkę. Jeżeli dziecko chce jeść, wprowadzamy mu dietę lekkostrawną:
- sucharki,
- biszkopty,
- pieczywo pszenne,
- ryż na wodzie z tartymi jabłkami,
- ryż zapiekany z jabłkami,
- zupy przecierane z przewagą marchewki.
Skuteczne są również domowe sposoby na biegunkę. Najlepsza jest marchwianka. To zmiksowana zupa, ugotowana z marchwi i wody. Zawarte w warzywie pektyny bardzo dobrze odbudowują błonę śluzową przewodu pokarmowego. Marchwianka jest łatwo przyswajalna i dobrze tolerowana nawet przez niemowlęta.
Drugim skutecznym naturalnym środkiem walki z biegunką jest czarna jagoda. Można podawać ją w różnej formie. Jagody suszone, mrożone, sok, jagody zasypane cukrem i pasteryzowane. Nie nadają się do tych celów dżemy i konfitury ze sklepu, ponieważ zawierają konserwanty i substancje chemiczne.
Walkę z biegunką mogą wspomóc także zmiksowane banany, czekolada gorzka, sok z aronii.
Jeśli widzimy, że stosowane środki nie przynoszą poprawy (w ciągu 1-2 dni), należy udać się do lekarza, który zaleci odpowiednie leki. Nie wolno samodzielnie stosować u dzieci leków przeciwbiegunkowych przeznaczonych dla dorosłych.
Zapobieganie biegunce
Oczywiście zawsze lepiej jest zapobiegać, niż leczyć. Chociaż nie ma całkiem skutecznych środków chroniących przed biegunką, to jednak można zminimalizować ryzyko jej wystąpienia.
Przy biegunkach wywołanych rotawirusem skuteczne są szczepionki i izolacja dziecka od osób zarażonych. Należy szczepić niemowlęta między 6 a 24 tygodniem życia. Po 32 tygodniu dzieci nie szczepi się już na rotawirusa. Niestety szczepionka jest odpłatna, ale skutecznie chroni przed zakażeniem. W zależności od rodzaju należy podać ją dziecku 2 lub 3 razy.
Przed biegunkami bakteryjnymi chroni przestrzeganie zasad higieny. Częste mycie rąk, warzyw i owoców, przechowywanie pokarmów w odpowiednich warunkach i przestrzeganie terminów przydatności do spożycia to elementarne zasady, do których należy wdrażać także dziec
Dziecko z biegunką praktycznie nic nie je, ale nie można dopuścić do odwodnienia, bo jego skutki mogą być tragiczne: http://leczymydzieciaki.pl/ Dlatego nawet na łyżeczce trzeba podawać wodę, żeby dziecko piło małymi łykami. Bo odwodnienie jest znacznie groźniejsze od biegunki.
Lepiej spójrzcie jak Wasze dzieci się odżywiają i będziecie mieć odpowiedź na to dlaczego mają biegunki. I wcale nie chodzi o to, że coś zjadły, miały wirusa itd. Chodzi o to, że odporność organizmu zaczyna się w żołądku i to jest właśnie najważniejsze – jak się zdrowo je to potem nawet jak jest jakiś fuckup to nie ma biegunki i wymiotów, bo organizm jest silny i potrafi sobie poradzić z toksynami czy innym intruzem.