Prostata stanowi główny element narządów płciowych każdego mężczyzny. Dzięki produkowanym przez nią substancjom, męskie nasienie jest odpowiedniej jakości, przez co możliwe staje się zapłodnienie.

W pewnych przypadkach, prostatę (nazywaną także gruczołem krokowym lub sterczem) dotykają różnego rodzaju dolegliwości, które nie tylko znacząco utrudniają codzienne funkcjonowanie, ale również stanowią zagrożenie dla naszego zdrowia, a nawet życia. Choroby prostaty dotykają zazwyczaj mężczyzn w średnim wieku, jednak nie jest to regułą, dlatego niektóre z nich mogą dotyczyć także młodszych panów. Jakie więc wyróżniamy dolegliwości tego kluczowego narządu?

Przerost i nowotwór prostaty

Niezwykle popularnym schorzeniem jest tak zwany łagodny przerost. Związany jest z powiększeniem gruczołu, co powodowane jest w głównej mierze przez nieprawidłowy poziom testosteronu.

Objawy przerostu prostaty związane są w głównej mierze z utrudnionym oddawaniem moczu. Narząd naciska bowiem na cewkę moczową, co zaś prowadzi do częstszego wypróżniania, które jednak rzadko kończy się całkowitym opróżnieniem pęcherza. Wspomnieć należy również o możliwości pojawienia się bólu podczas oddawania moczu oraz zaburzonej erekcji. Wszystko to sprawia, że po zauważeniu tego typu objawów, powinniśmy odwiedzić urologa, który rozpocznie kurację. Zazwyczaj związana jest ona z podawaniem alfablokerów.

Jeżeli odpowiednio wcześnie nie poddamy się leczeniu, w naszym organizmie pojawić się może tak zwany gruczolak prostaty. Jest on określany stanem przednowotworowym, dlatego w żadnym wypadku nie powinniśmy bagatelizować zmian, jakie wywołuje. Poza wcześniej podanymi objawami, może on wiązać się także z bólem w okolicach narządów płciowych oraz pojawieniem się krwi i ropy w moczu. Tego typu oznaki muszą wywołać u nas natychmiastową reakcję, w innym wypadku gruczolak rozwinie się w nowotwór.

Pamiętać należy, że rak prostaty jest nieuleczalny, dlatego tak ważna jest odpowiednia profilaktyka i regularne badania, które pozwolą wykryć go na bardzo wczesnym etapie. Do najpopularniejszych badań, które przeprowadza urolog, należą przesiewy, TRUS, badania PSA i per rectum. Lekarze specjaliści zalecają regularne badanie prostaty osobom po czterdziestym rokiem życia.

Stany zapalne

Prostata, poza przerostem, gruczolakiem i nowotworem, może zostać dotknięta również stanami zapalnymi. Warto wspomnieć o tym, iż dzielą się one na kilka kategorii. W nomenklaturze wymieniamy bowiem:

  • zapalenie zwykłe – objawia się najczęściej bólem podczas wypróżniania, parciem na mocz oraz gorączką. Chcąc pozbyć się zapalenia, przeprowadzana zostaje kuracja w oparciu o antybiotyki.
  • przewlekłe zapalenie prostaty – w tym przypadku dochodzi do poważnego obrzmienia narządu, co objawia się w głównej mierze tępym bólem brzucha, krzyża i podbrzusza oraz dreszczami.
  • infekcyjne zapalenie prostaty – wywoływane jest przez drobnoustroje, które dostają się do prostaty poprzez krew lub w wyniku kontaktów seksualnych. Mogą również rozwinąć się w moczu bądź substancji produkowanej przez prostatę.
  • niebakteryjne zapalenie prostaty – urolodzy najczęściej wskazują na niezdrowy tryb życia jako główny czynnik wystąpienia stanu zapalnego. Alkohol, otyłość, brak ruchu, częste zmiany partnerek seksualnych -wszystko to sprzyja chorobie.
  • prostatodynia – dolegliwość ta dotyka mięśni miednicy, które w normalnych warunkach powinny rozluźniać się podczas oddawania moczu. W trakcie choroby, mięśnie te są stale napięte, przez co nie możemy prawidłowo się wypróżnić. Dolega nam również ból i pieczenie.

Więcej: http://chorobyukladumoczowego.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *