zawał serca

Okazuje się, że na zawał serca umiera każdego dnia 300 osób i to tylko w samej Polsce. Tym samym jest to jedna z najczęściej występujących chorób, która doprowadza do śmierci pacjenta, często nagle bowiem jego objawem nie zawsze jest ostry ból w klatce piersiowej. Fakt, że ból w klatce piersiowej, w okolicach mostku jest najczęściej występującym podczas zawału serca.

Pacjenci uskarżają się jednak także na innego typu objawy. To między innymi duszności, bóle żuchwy, uciskowy ból pleców pomiędzy łopatkami, silny ból brzucha w jego górnej części czy też nudności i wymioty. Bardzo często u pacjentów występuje także biegunka. Okazuje się, że osoby, u których wystąpi zawał serca można uratować jednak liczy się czas.

Medycy uznają, że w większości przypadków do trzech godzin po pojawieniu się silnego bólu bądź innych niepokojących objawów można skutecznie przeprowadzić zabieg chirurgiczny, który udrożni naczynia doprowadzające krew do serca. Po tym czasie niestety nic już nie da się zrobić. Kardiologia, dziedzina medyczna z zakresu chorób serca jasno zresztą stwierdza, iż zawał serca nie występuje nagle. To choroba, która rozwija się długo, czasem nawet latami bez żadnych objawów a zawał jest tylko ostatnim jej etapem.

Właśnie dlatego tak ważne są badania profilaktyczne. Badania powinny wykonywać przede wszystkim osoby, które ukończyły 45 rok życia, chorują na cukrzycę, otyłość, mają wysoki poziom cholesterolu we krwi, nadciśnienie tętnicze, pala papierosy czy prowadzą stresujący tryb życia.

Więcej przydatnych informacji na stronie:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *