Wypadanie włosów jest procesem zupełnie normalnym. Każdy z nas każdego dnia traci około 50-100 włosów dziennie. Nie powinno nas to w ogóle martwić, gdyż jest to norma i one na bieżąco odrastają. Jeżeli jednak zaobserwujesz u siebie nadmierne wypadanie włosów, które stają się coraz rzadsze, warto działać. Na czym polega leczenie wypadania włosów?
Kiedy najczęściej nadmiernie wypadają włosy?
Włosy u większości ludzi mają naturalną skłonność do wzmożonego wypadania jesienią. Jeżeli w tym okresie na krótko wzrasta u Ciebie tendencja do wypadania włosów, najczęściej w ogóle nie powinieneś się tym przejmować. Po lecie skóra głowy bywa przesuszona, w dodatku w przypadku kobiet znaczenie mają zachodzące w tym okresie zmiany hormonalne: spada produkcja estrogenu, który ma wpływ na porost włosów. W większości przypadków takie wzmożone wypadanie włosów w okresie jesiennym jest procesem krótkotrwałym i po kilku dniach sytuacja powinna się unormować, można ewentualnie pomyśleć o zastosowaniu specjalnego szamponu lub odżywki. Jeżeli jednak włosy wypadają całymi garściami i sytuacja się pogarsza, warto pomyśleć o wizycie u specjalisty – trychologa.
Nadmierne wypadanie włosów może być spowodowane przesuszoną skórą głowy, zmianami związanymi z wiekiem (szczególnie u mężczyzn) lub hormonami (kobiety).
Jak walczyć z nadmiernym wypadaniem włosów w domu?
Na początek, jeśli wypadanie włosów nie jest jeszcze zaawansowane, warto zadbać o nie samemu w domu. Pomoże nam w tym przede wszystkim odpowiednia pielęgnacja włosów. Oczywiście, pierwsza rzecz, która przychodzi nam do głowy, to zakup odpowiedniego szamponu i odżywki, przeznaczonych specjalnie do walki z tym problemem. Oprócz tego warto dbać o to, by skóra głowy była odpowiednio nawilżona, nie przesuszała się. Używaj nawilżającej maski bądź olejku, ogranicz korzystanie z suszarki, lokówki i prostownicy.
Aby zahamować wypadanie włosów, przydatne może okazać się ich skrócenie. W przypadku kobiet warto w takiej sytuacji skrócić włosy o co najmniej pięć centymetrów, w przypadku mężczyzn najlepiej ostrzyc się „na zapałkę”. To sprawi, że włosy będą odrastać mocniejsze.
Walka z wypadaniem włosów powinna być kompleksowa. Oznacza to również konieczność zadbania o właściwą dietę. Należy wzbogacić ją w tym celu w nienasycone kwasy tłuszczowe – spożywać dużą ilość oliwy z oliwek, pestek z dyni, słonecznika, ryb). Poza tym ważne będą warzywa i owoce.
Problem nasila się – konieczna wizyta u trychologa
Jeżeli te zabiegi nie dadzą żadnego rezultaty i problem będzie nasilał się, konieczna może być wizyta u trychologa. Pamiętajmy jednak o tym, że trycholog nie jest lekarzem. To specjalista, który zajmuje się wyłącznie problemami związanymi ze skórą głowy i wypadaniem włosów. Nie pomoże nam w przypadku innego rodzaju chorób.
Wizyta u trychologa może pomóc nam zdiagnozować stan naszej głowy i cebulek włosowych, dzięki czemu możliwe będzie skuteczne odnalezienie przyczyny wypadania włosów i zapobiegnięcie mu. Taka wizyta to wydatek rzędu około 80-300 zł. Czas badania zazwyczaj wynosi od dwudziestu minut do ponad godziny. Po wywiadzie i badaniu pomoże on wybrać nam odpowiednią metodę leczenia – może skierować na zabieg lub przepisać lek, albo zalecić odpowiednią pielęgnację. Najczęściej nie wystarczy tylko jedna wizyta u trychologa. Zwykle zaleca się wizytę kontrolną po pewnym czasie, dla pewności że stosowane leczenie przynosi pożądane rezultaty.
Wiele osób lekceważy problem wypadających włosów i ogranicza się jedynie do domowej pielęgnacji. W przypadku zaawansowanego wypadania warto jednak udać się do specjalisty, bo może sygnalizować to problemy ze skórą głowy.
Zobacz także: drTrycholog.pl – Lekarz od Włosów