Okazuje się, że aż 60% pacjentów, u których zdiagnozowano łysienie plackowate nie ma jeszcze ukończonych 30 lat. Na nadmierne wypadanie włosów tego rodzaju cierpią najczęściej mężczyźni, osoby młode.
To choroba przewlekła, której podstawą jest stan zapalny, doprowadzający do trwałego uszkodzenia mieszków włosowych. Łysienie jest w tym przypadku miejscowe, na skórze głowy pojawiają się najpierw gołe placki, pozbawione włosów.
Według specjalistów, którzy zajmują się diagnozowaniem i leczeniem tej uciążliwej przypadłości, łysienie plackowate ma swój zalążek jeszcze w dzieciństwie bądź w okresie dojrzewania pacjenta. Bardzo często rozwija się nawet kilkanaście, kilkadziesiąt lat zanim dojdzie do nadmiernego wypadania owłosienia i zauważenia pierwszych objawów.
Przyczyny łysienia plackowatego
Tak naprawdę przyczyny łysienia plackowatego nie są jednoznaczne. Lekarze uznają, iż jest to wynik zaburzeń autoimmunologicznych. Układ odpornościowy atakuje mieszki włosowe, ponieważ uznaje je za ciało obce.
Ale to nie wszystko bowiem za wypadanie włosów w przebiegu tej choroby odpowiedzialne są również inne schorzenia, takie jak atopowe zapalenie skóry, bielactwo, toczeń rumieniowaty, cukrzyca typu I, reumatoidalne zapalenie stawów czy zapalenie jelita grubego.
Co ważne, leczenie łysienia plackowatego jest konieczne w wyniku uwarunkowań genetycznych – choroba jest po prostu dziedziczona (nawet 60% przypadków). Uznaje się również, że na łysienie tego typu częściej chorują osoby obarczone zespołem Downa – to nawet 10% wszystkich pacjentów. /jedną z przyczyn może być również stres, przebyta trauma czy przewlekłe, wyczerpujące stany emocjonalne.
Jak leczyć łysienie plackowate?
Leczenie wypadania włosów w przebiegu łysienia plackowatego trwa długo a skuteczność terapii nie jest gwarantowana. Wiele zależy od indywidualnych predyspozycji pacjenta, jego ogólnego stanu zdrowia, wieku, płci, fazy rozwoju przypadłości czy tolerancji na różne rodzaje leków.
Najczęściej zalecana jest kuracja łączona, czyli taka, która wykorzystuje kilka metod leczniczych równolegle. To między innymi minoksydyl, czyli płyn do smarowania skóry głowy, którego zadaniem jest pobudzanie porostu włosów, krioterapia czy immunoterapia miejscowa.
Jeśli tego rodzaju techniki nie dadzą żadnych efektów po minimum trzech efektach, pacjent może pomyśleć o przeszczepie włosów bądź noszeniu peruki.